Doktoranto R. Žydelio stažuotė Vokietijoje

Žemdirbystės instituto doktorantas Renaldas Žydelis vasario 7–rugpjūčio 6 d. stažavosi Vokietijoje. Doktoranto mokslinė praktika buvo finansuojama Vokietijos DBU fondo (vok: Deutsche Bundesstiftung Umwelt). Pagal DBU fondo programą nuo 2017-02-07 iki 2017-03-01 Vokietijos Osnabriuko aukštojoje mokykloje (vok. Hochschule Osnabrück) vyko intensyvūs vokiečių kalbos kursai, kursų pabaigoje buvo išlaikytas galutinis egzaminas.  Nuo 2017-03-01 iki 2017-08-06 atlikta praktika Julicho tarpdisciplininiame tyrimų centre (vok. Forschungszentrum Jülich GmbH, Institut Agrosphäre IBG-3).

 

Pasirengimas stažuotei
Prieš stažuotę R. Žydelis parengė savo siūlomą projektą pavadinimu „Kukurūzų derliaus modeliavimas sausros ir šalčio sąlygomis” (vok. Modellierung des Maisertrages unter TRocken und Kältestress), projektas buvo įvertintas aplinkosaugos ekspertų komisijos bei atrinktas  dalyvauti antrame konkurso etape. 2016-10-18 d. Latvijoje, Rygos mieste, projektas buvo pristatytas DBU fondo atstovams ir įvertintas teigiamai. Buvo paskirta stipendija 6 mėnesių praktikai. Prieš stažuotės pradžią  projektas bei jo įgyvendinimo etapai buvo aptarti su Julicho tyrimų centro mokslininku Dr. Lutz Weihermüller.

 

Stažuotės eiga
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centre atlikti lauko eksperimentų su kukurūzais duomenys (2012, 2015-2016) buvo panaudoti modeliavimui su dviem skirtingos komplektacijos modeliais (AquaCrop ir AgroC). AquaCrop modelis skirtas modeliuoti įvairių žemės ūkio augalų derliaus formavimosi etapus esant skirtingoms drėgmės sąlygoms, modelio veikimo principas remiasi vandens balanso lygties pagrindu. Tuo tarpu AgroC susideda iš 3 skirtingų modelių (SoilCo2, RothC, SUCROS), modelis veikia Richards lygties pagrindu. Siekiant tinkamai bei tiksliai kalibruoti modelius, pirmiausia Lietuvoje lauko eksperimentų vietoje buvo paimti dirvožemio ėminiai iš skirtingų horizontų. Julicho tyrimų centro laboratorijoje naudojant HYPROP metodą buvo nustatytos dirvožemio hidraulinės savybės. Stažuotės metu taip pat dalyvauta įvairiuose seminaruose, kurie vyko Julicho tyrimų centre, taip pat diskusijose su doktorantais bei mokslininkais iš įvairių šalių. Kartu su praktikos vadovu aplankytas Vokietijos nacionalinis parkas „Eifel“, kuriame instituto mokslinkai atlieka daugybę įvairių eksperimentų, taip pat dalyvauta lauko eksperimentuose kartu su doktorantais.

 

Stažuotės metu įgyta patirtis ir rezultatai
Stažuotės metu susipažinta su vienu iš didžiausių bei žymiausių interdisciplininių tyrimų centrų Europoje. Užmegzti vertingi ryšiai su augalų modeliavimo srityje dirbančiais mokslininkais bei aptartos galimo tolesnio bendradarbiavimo galimybės.

Comments are closed.