Kvapų naktyje – pažintis su pupinių augalų šeima

Liepos 14 d. Vytauto Didžiojo universiteto Kauno botanikos sode vyko vidurvasario kvapų, skonių ir grožio renginys „Kvapų naktis“. Šventėje skambėjo gyva muzika, vyko parodos ir mugės, kvietė mokslo kiemeliai, kuriuose specialistai iš įvairių Lietuvos mokslo įstaigų pristatė augalininkystės naujoves, ypatingas veisles, konsultavo jų auginimo ir priežiūros klausimais. „Kvapų naktyje“ tradiciškai dalyvavo ir LAMMC Žemdirbystės instituto atstovės, pristačiusios pupinių augalų šeimą.

Žemdirbystės instituto mokslininkės jaunesnioji mokslo darbuotoja Kristyna Razbadauskienė (Javų selekcijos skyrius) ir doktorantė Eglė Norkevičienė (Žolių selekcijos skyrius) šventės dalyviams pasakojo apie pupinių augalų auginimo naudą, ypatumus, naudojimo alternatyvas ir įvairias šių augalų pasaulio paslaptis.

Šventės dalyviai galėjo susipažinti su Žemdirbystės institute sukurtomis naujausiomis sėjamųjų žirnių pusiau belapėmis veislėmis ‘Ieva DS’ (registruota 2015 m.) ir ‘Jūra DS’ (registruota 2017 m.). Pastarąją veislę šventės dalyviai gyrė dėl gražios, sodriai žalios spalvos grūdo. Siekiant parodyti žirnių įvairovę buvo eksponuojama aukštaūgė, lapuota, rudos spalvos grūdais latviška žirnių veislė ‘Retrija’.

Žemdirbystės instituto mokslo kiemelyje visi atvykusieji ne tik klausėsi pasakojimų apie šių ypatingų veislių žirnius, bet ir galėjo jų paragauti, įvertinti skonį. Mažieji renginio dalyviai smalsavo ir drąsiai ragavo saldžias įvairių daržo žirnių ankštis. Taip pat dalyviai grožėjosi puokštėmis, sukurtomis iš pupinių augalų: vengrinių, rausvųjų ir raudonųjų dobilų, mėlynžiedžių ir geltonžiedžių liucernų, šlaitinio dirvenio, paprastojo gargždenio ir kt. Visi stebėjosi įspūdingais ilgagalvio dobilo žiedynais. Ši rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, todėl šventės dalyviai džiaugėsi proga susipažinti su reto grožio augalu.

Parengė
Eglė Norkevičienė,
Žolių selekcijos skyriaus doktorantė

Comments are closed.